Як захиститися від туберкульозу

Соціально-економічна криза в країні, погіршення добробуту нашого народу, невпевненість у завтрашньому дні, стреси, незбалансоване харчування, забруднення довкілля погіршили імунітет у багатьох людей, й на цьому тлі відбувається спалах туберкульозу.        
Враховуючи ситуацію, що склалася, кожен громадянин України повинен знати  необхідну інформацію про туберкульоз і вміти оберігати себе від нього.
Туберкульоз – це небезпечне інфекційне захворювання на яке хворіють люди незалежно від статі, віку та соціального становища, а також тварини, птахи і риби. Найчастіше туберкульоз розвивається в легенях, але може вражати усі органи і системи організму людини.
Збудником туберкульозу  є мікобактерія туберкульозу. Є багато видів мікробактерій: людський, бичачий, пташиний, мишачий та інші і всі вони можуть уражати людину. Всі вони дуже стійкі в навколишньому середовищі. Так, збудники туберкульозу зберігаються в грунті 1-2 роки, у річній воді до 5 місяців, у вуличному пилу до 10 діб.  Ультрафіолетові промені вбивають мікобактерії туберкульозу через 2-3 хвилини.
Зараження відбувається повітряно-крапельним (через вдихання повітря, в яке кашляв або чихав хворий), повітряно-пиловим (через вдихання дорожного пилу), а також аліментарним шляхом – через їжу, посуд, побутові речі. Однак, найчастіше заражаються туберкульозом від хворих на туберкульоз легень, які кашляють і спльовують харкотиння.
Найбільш вразливим прошарком суспільства є діти та підлітки. Це – діти зі слабким імунітетом ( часто хворіючі на ГРВЗ, бронхіти, пневмонії); діти із соціально-незахищених сімей ( сімейних туберкульозних вогнищ та поганих матеріальних умов).
Більшість людей інфікується збудником туберкульозу до 30 років.
Фактори,  що  сприяють виникненню туберкульозу наступні: часті простудні захворювання, цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки, паління, алкоголізм, наркоманія, ВІЛ статус.
Особливу стурбованість викликає той факт, що в Україні наявна тенденція до розповсюдження стійкого до ліків  туберкульозу, що потребує більш тривалого  та  дорогого лікування.  На сьогоднішній день в районі  є хворі, в яких туберкульозна палочка стійка майже до всіх протитуберкульозних препаратів. Таких  хворих лікувати дуже важко.
Будь яка людина повинна запам’ятати для себе одне правило:  якщо у вас довготривалий кашель ( більше 3 тижнів) і хоча б один з наступних симптомів: субфібрильна ( невисока) температура, нічна  пітливість, немотивоване  зниження ваги тіла, слабкість – слід негайно звернутися до сімейного лікаря та пройти рентгенологічне обстеження на туберкульоз і здати мокроту на наявність мікобактерій  туберкульозу.
Вчасне звернення до лікаря – це запорука здоров′я людини.
Для попередження захворювання на туберкульоз – важливо:
  1. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми.
  2. Не докурювати цигарки після нікого з курців.
  3. Користуватися особистими предметами гігієни.
  4. Вести здоровий спосіб життя – регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків.
  5. Докладати зусилля, щоб їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, мінерали. В осінньо-зимовий період з профілактичною метою приймати вітамінно-мінеральні комплекси для підвищення імунітету.
  6. Не купувати продукти на стихійних ринках, бо вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу.
  7. Регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні.
  8. Своєчасно звертатися до лікаря з метою виявлення та лікування хронічних захворювань які послаблюють імунітет.
  9. Уникати випадкових статевих стосунків, користуватися презервативом – з метою попередження захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД, як захворювань, що викликають імунодефіцит.
  10. Не забувати 1 раз у  рік  робити флюорографію грудної клітки.
  11. Несприятливість дитячого організму до туберкульозу значно підвищує протитуберкульозне щеплення – вакцинація БЦЖ. Здійснюють її в пологовому будинку на 3-5 день життя новонародженого.  Триває цей імунітет 5-6 років, а потім слабне. Повторне щеплення проводять у 7 років, щоб підтримати імунітет.
          Прогнози  експертів ВООЗ на найближче десятиліття невтішні: туберкульоз й надалі залишається найпоширенішою інфекційною хворобою.  Цьому сприяє, як політична нестабільність так і економічна відсталість та соціальна незахищеність у нашій країні. Тому боротьба з туберкульозом давно вже перестала бути чисто медичною проблемою. Вона – справа державної ваги.
Пам′ятайте, ваше здоров′я – у ваших руках!

Друк

gerb sayt2025 © Всі права захищено.
Глухівська міська рада Сумської області
Міський голова

41400 Україна, Сумська обл., м.Глухів, вул.Шевченка 6
Tел.: (05444) 2-21-15
Факс.: (05444) 3-27-56