ЛЕПТОСПІРОЗ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА

З настанням літа багато людей планують відпочинок у природних умовах. Проте в нашій області багато місцевостей є природними осередками з лептоспірозу – гострої інфекційної хвороби тварин і людей.
Лептоспіроз – особливо небезпечна інфекція з важким протіканням, що уражає судини, печінку, нирки та інші внутрішні органи. Це найпоширеніший зооантропоноз у світі, зустрічається на всіх континентах. Збудник лептоспірозу може уражати як людину, так і тварин (велика та дрібна рогата худоба, собаки, кішки, хутрові звірі та гризуни). У тварин захворювання може протікати явно, з вираженою симптоматикою, а також безсимптомно, але при цьому тварина може бути джерелом інфекції для інших тварин та людей. У тварин може спостерігатись довготривале носійство, при цьому лептоспіри у великій кількості виділяються з сечею в зовнішнє середовище, де зберігаються тривалий час.
Як відбувається інфікування людини? Зазвичай люди заражаються лептоспірозом при купанні, рибальстві, особливо літньому, споживанні зараженої лептоспірами води, харчових продуктів, особливо тих, що зберігаються в погребах, під час догляду за хворими тваринами. Вхідними воротами в організмі людини для лептоспір є ушкоджена шкіра (подряпини, тріщини) та слизові.
Які прояви хвороби? З моменту зараження до початку недуги проходить від 2-3 до 20-30 днів. Хвороба починається раптово (пацієнт точно може вказати часи свого захворювання): у здорової на вигляд людини з’являється гарячка з підвищенням температури тіла до 38-40 градусів, турбують сильний головний біль, а також біль м’язів усього тіла, особливо характерні болі в литкових м’язах та попереку. Інколи захворювання може починатися як ГРЗ. Пізніше може з’являтись жовтяниця, потемніння сечі, зниження кількості сечі аж до повної відсутності. На 8-10 день з початку захворювання хворий може померти від гострої нирково-печинкової недостатності та падіння кров’яного тиску внаслідок кровотеч. Якщо вчасно не звернутися за фаховою допомогою – виникають тяжкі ускладнення, які можуть привести до летальних випадків. Тільки вчасно розпочате лікування може зберегти життя. Хвора людина не являється джерелом інфекції!
Щоб попередити це захворювання, слід дотримуватись наступних правил:
  1. Не вживайте для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ, неперевірених джерел.
  2. Слід уникати купання у водоймищах із стоячою водою, або які використовують для водопою сільськогосподарських тварин.
  3. Захищайте джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів.
  4. Проводьте регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях та місцях тримання худоби.
  5. Дотримуйтесь правил особистої гігієни при догляді за худобою – доцільно працювати в рукавичках, регулярно мийте руки, не їжте і не куріть під час роботи.
  6. Працюючи на присадибній ділянці, остерігайтесь поранень – користуйтесь відповідним одягом та взуттям, захисними рукавичками.
  7. Впорядковуйте території населених пунктів та власних садиб, не допускайте влаштування несанкціонованих звалищ побутових відходів – місць виплоду гризунів.
Завідуюча Глухівського відділу
обласного лабораторного центру
Марина Матвієнко

Друк

gerb sayt2024 © Всі права захищено.
Глухівська міська рада Сумської області