Новації у законодавстві з питань застосування РРО та ПРРО

Відповідно до Закону України від 01.12.2020 р. № 1017-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» з 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами – підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати (далі – МЗП)  1 320 000 гривень у 2021 році, крім тих, які здійснюють:
-         реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
-         реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
-         реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
У разі перевищення платником єдиного податку другої - четвертої груп (фізичною особою – підприємцем) в календарному році обсягу доходу 220  МЗП або 1 320 000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання, як платника єдиного податку.
Дія нових законів не поширюється на мікробізнес, тобто нові правила застосування РРО не зачіпають:
-         платників єдиного податку І групи (річний дохід до 167 МЗП);
-         громадян, які продають на ринку текстиль, вживані речі, продукти власного підсобного господарства.
З 1 січня 2022 року використання РРО стане обов’язковим для всіх платників єдиного податку ІІ-IV груп.
Застосування програмного РРО відповідно до новацій передбачає :
-  можливість встановити на будь-який гаджет і економію на придбанні традиційних касових апаратів та їх обслуговуванні;
- виключно онлайн реєстрація;
- онлайн передача (отримання) даних до (від) фіскального серверу контролюючого органу;
- за запитом користувача передбачає автоматичне створення Z-звіту (періодичного звіту) засобами фіскального серверу або засобами програмного РРО;
- платники податків можуть використовувати будь-який представлений на ринку програмний РРО в залежності від своїх фінансових можливостей та функціональних потреб.