СПАЛАХ ВІСПИ МАВП У СВІТІ ТРИВАЄ

У декількох регіонах світу триває спалах віспи мавп, який охоплює по декілька країн. Наразі випадки мавпячої віспи виявлені в 36 країнах. Починаючи з травня 2022 року в Європі зареєстровано понад 16 тисяч випадків інфекції. Більшість зареєстрованих випадків не були тяжкими. В Україні випадки захворювання не зареєстровані.
Інкубаційний період віспи мавп коливається від 5 днів до 21 дня. Як правило, продромальний етап захворювання триває 1–5 днів, протягом яких у пацієнтів може спостерігатися підвищення температури тіла, головний біль, біль у спині, біль у м’язах та збільшення лімфатичних вузлів. Далі йде другий етап, який зазвичай настає після спадання температури тіла з появою синхронного висипу, який може охоплювати слизові оболонки ротової порожнини, кон’юнктиву, рогівку та/або геніталії. Як правило, такий висип прогресує, внаслідок чого утворюється кірка, яка злущується протягом 2–3 тижнів.
Передавання віспи мавп від людини до людини може відбуватися при безпосередньому контакті з інфекційними ураженнями шкіри або слизових оболонок, що включає особистий контакт, шкірний контакт, контакт рота з ротом або рота зі шкірою, а також через респіраторні краплі (можливе передавання через аерозолі на короткій відстані, що вимагає тривалого тісного контакту). Вірус потрапляє в організм через пошкоджену шкіру, слизові оболонки (наприклад, ротової порожнини, глотки, очей і статевих органів) або через дихальні шляхи. Вірус може передаватися людям також із навколишнього середовища через забруднений одяг або білизну, які містять інфекційні частинки шкіри. При струшуванні зазначених предметів такі частинки можуть розсіюватися в повітрі та вдихатися, потрапляти на пошкоджену шкіру або слизові оболонки та призводити до передавання й інфікування. Питання передавання вірусу статевим шляхом поки недостатньо вивчене. Під час вагітності вірус може проникати через плаценту, що спричиняє внутрішньоутробний вплив на плід та вроджену інфекцію у немовляти.
Профілактика. Необхідно уникати тісних фізичних контактів з людьми, інфікованими віспою мавп. При догляді за хворими людьми необхідно надягати рукавички і використовувати засоби захисту, регулярно мити руки.
Мандрівники повинні уникати контактів з тваринами, що можуть бути носіями хвороби (гризуни, сумчасті тварини, примати), утримуватися від вживання м’яса диких тварин. Необхідно дотримуватись гігієнічних норм, належної безпеки харчових продуктів та питної води.
Завідуюча Глухівського відділення
Центру контролю та профілактики хвороб
МОЗ України Марина Матвієнко

Друк

gerb sayt2024 © Всі права захищено.
Глухівська міська рада Сумської області