Тюремний замок (повітовий острог)
Тюремний замок (повітовий острог)
(пров. Спартака, 4, охоронний номер 345)
Острог для утримання злочинців з’явився у північно-східному куті Глухівської фортеці в кінці ХVІІ ст. Це був дерев’яний будинок посеред двору, обнесеного частоколом. Тут у листопаді І708 р. утримувалися перед стратою полонені О.Меншиковим керівники оборони Батурина – полковник компанійців Чечель, призначений І. Мазепою комендантом столиці, та осавул Фрідріх Кенігсен (за іншими даними Кенігсен помер по дорозі з Батурина до Глухова).
Мурована споруда зведена на місці дерев’яної після 1842 р. з використанням переопрацьованого типового проекту, розробленого 1803 р. архітектором А. Захаровим.
Тюремний замок складається з двох споруд – головного корпусу і флігеля. Архітектурні форми є типовими для класицистичних «казених» споруд.
Спершу Тюремний замок становив квадратний в плані головний корпус посеред двору, оточеного муром. До західної сторони муру з двору прилягав фгігель з в’їзною брамою. Після 1854 р. до флігеля з півдня і півночі були зроблені прибудови, і він зайняв усю довжину двору.
До Другої світової війни споруди використовувалися як тюрма, потім як пивзавод і склад. При цьому було змінено внутрішнє планування обох корпусів: у головному корпусі розтесано вікна, з півдня зроблено прибудову, втрачено мур, який огороджував подвір’я.
Наразі перебуває у аварійному стані і терміново потребує проведення хоча б консерваційних робіт.
Тюремний замок в Глухові становить велику архітектурну і історико-меморіальну цінність як рідкісний збережений в Україні зразок повітового острогу.