Щодо уникнення отруєння бджіл

Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області звертає Вашу увагу, що наближається сезон інтенсивного застосування пестицидів на посівах сільськогосподарських культур. У цей воєнний час важлива максимально ефективна комунікація та взаєморозуміння між агровиробниками, пасічниками та місцевою владою щоб і захистити бджіл, і забезпечити виробництво усіх видів сільськогосподарської продукції. Обробки посівів в нічний час на сьогодні повинні бути підтвердженні спеціальними дозволами, тому основна частина захисту посівів буде проводитись в ранковий та денний час, що співпадає з вильотом бджіл. З метою недопущення завдання шкоди бджолам та навколишньому середовищу, прошу Вас не залишатися осторонь проблеми сьогодення та тримати це питання на контролі. Аграрії мають повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин за три доби, не використовувати фальсифіковані пестициди та агрохімікати та дотримуватись усіх норм застосування засобів захисту рослин, враховуючи їх ступінь небезпеки для бджіл. Заборонено це робити без наявності допуску (посвідчення) на право використовувати пестициди й агрохімікати. Усі роботи з засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру до 4 м/с.
Пасічникам необхідно зареєструвати пасіку, отримати ветеринарносанітарний паспорт пасіки, інформувати Держпродспоживслужбу про зміни в роботі паски. Своєчасно здійснювати клінічний огляд бджіл та контроль за ознаками захворювань. Інформувати органи самоврядування про перевезення (кочівлю) пасіки. Якщо такі перевезення припадають на комендантську годину, обов’язково узгоджувати дії з військовою адміністрацією та поліцією. Слід повідомляти органи місцевого самоврядування про: місце запланованого розташування пасіки (адреса або кадастровий номер земельної ділянки); час та дату запланованого прибуття та виїзду; кількість бджолиних сімей під час перевезення (кочівлі) пасіки; свою контактну інформацію (номер телефону, адресу електронної пошти). Крім того, місцева влада затверджує склад постійно діючої Комісії зі встановлення факту отруєння бджіл, до якої включені представники Держпродспоживслужби, органу місцевого самоврядування та Нацполіції. Якщо власник пасіки виявив загибель бджіл, Комісія збирається невідкладно. Вона уповноважена, зокрема, й ініціювати питання щодо притягнення до відповідальності осіб за порушення ними норм законодавства у сфері бджільництва. Тільки активна співпраця дасть можливість гарантувати отримання стабільної безпечної продукції бджільництва та рослинництва. Водночас, сумлінне виконання вимог чинного законодавства забезпечить в тому числі й екологічну безпеку довкілля.