В УКРАЇНІ ЗАРЕЄСТРОВАНИЙ ВИПАДОК ВІСПИ МАВП

15 вересня в Україні лабораторно підтвердили перший випадок віспи мавп. Наразі пацієнт госпіталізований до медичного закладу для стаціонарного лікування, він має легкий перебіг хвороби.
Діагностувати захворювання вдалось завдяки ПЛР-дослідженню, яке було проведено обласним Центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Зараз триває епідеміологічне розслідування вказаного випадку.
За словами пацієнта, він не мав контактів із хворими на віспу мавп та не виїздив за кордон. Тим не менш, поява симптомів захворювання і попередні результати збору епідеміологічного анамнезу вказують на те, що пацієнт був інфікований у одному з великих міст країни. Із симптомів захворювання у нього спостерігається підвищена температура, висип на тілі. З метою збереження комфорту пацієнта область реєстрації випадку не наводиться.
Віспа мавп - віспоподібне захворювання, що спричинюють віруси. Вона подібна до натуральної віспи, проте має меншу летальність та легші симптоми. До 2022 року віспа мавп фіксувалась у країнах Центральної та Західної Африки, наразі ж більш ніж половина всіх зафіксованих випадків припадає на Південну та Північну Америку; біля 20 тисяч випадків зареєстровано в Європі.
До основних симптомів віспи мавп належать: гарячка, головний біль, біль у м'язах, біль в спині, збільшені лімфатичні вузли, озноб, біль у горлі, закладеність носа, кашель, висип у вигляді пухирців. Іноді у людей спочатку з’являється висип, а потім – інші симптоми. Деякі можуть мати лише висип. Захворювання зазвичай триває від двох до чотирьох тижнів. Висип у вигляді прищів або пухирців спершу з’являється на обличчі, всередині рота та на інших частинах тіла, наприклад, на руках, ногах, грудях, статевих органах або задньому проході. Висип проходить різні стадії до повного загоєння.
В одних людей мавпяча віспа може викликати легкі симптоми, в інших – серйозні наслідки із потребою лікування в умовах медичних закладів. Зазвичай, у групу підвищеного ризику тяжкого перебігу цього захворювання входять вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом.
Передавання віспи мавп від людини до людини може відбуватися при безпосередньому контакті з інфекційними ураженнями шкіри або слизових оболонок, що включає особистий контакт, шкірний контакт, контакт рота з ротом або рота зі шкірою, а також через респіраторні краплі (можливе передавання через аерозолі на короткій відстані, що вимагає тривалого тісного контакту). Вірус потрапляє в організм через пошкоджену шкіру, слизові оболонки (наприклад, ротової порожнини, глотки, очей і статевих органів) або через дихальні шляхи. Вірус може передаватися людям також із навколишнього середовища через забруднений одяг або білизну, які містять інфекційні частинки шкіри. При струшуванні зазначених предметів такі частинки можуть розсіюватися в повітрі та вдихатися, потрапляти на пошкоджену шкіру або слизові оболонки та призводити до передавання й інфікування. Питання передавання вірусу статевим шляхом поки недостатньо вивчене. Під час вагітності вірус може проникати через плаценту, що спричиняє внутрішньоутробний вплив на плід та вроджену інфекцію у немовляти.
Профілактика.
Уникайте тісного контакту «шкіра до шкіри» з людьми, у яких є симптоми, схожі на віспу мавп.
Уникайте контакту з предметами та матеріалами, якими користувався хворий.
Регулярно мийте руки з милом або використовуйте дезінфекційний засіб на спиртовій основі. Особливо це варто робити перед їдою, після відвідування ванної кімнати та перед тим, як торкатися власного обличчя.
Дезінфікуйте та мийте поверхні, до яких зазвичай торкаєтесь у середовищах, де могли бути інфіковані люди.
Вакцинація
Наразі у світі є три вакцини проти віспи мавп, проте їх виробництво та запаси дуже обмежені. У деяких країнах вже проводять вакцинацію груп ризику, зважаючи на поширення захворювання. Раніше вакцинація проти віспи мавп здійснювалася лише в ендемічних для цієї інфекції країнах, тобто країнах Африки.
В Україні необхідності у вакцинації проти мавпячої віспи наразі немає, зважаючи на відсутність зареєстрованих випадків та знижену ймовірність їх занесення. Окрім того, Всесвітня організація охорони здоров’я наразі не рекомендує масову вакцинацію.
Лікування. Зазвичай використовується симптоматичне лікування (знеболювальне, жарознижувальне).
Якщо ви думаєте, що у вас віспа мавп, то варто звернутись за медичною допомогою, використовуючи засоби протиепідемічного захисту (захисну маску, рукавички тощо), щоб не заразити інших. Перебувати на самоізоляції треба, допоки всі виразки (пухирці) не покриються кіркою, струпи не відпадуть, а під ними не утвориться новий шар шкіри. Важливо, що йдеться також про ті виразки, які знаходяться всередині тіла, до прикладу, в роті.
Завідуюча Глухівського відділення Центру контролю
та профілактики хвороб МОЗ України
Марина Матвієнко

Друк

gerb sayt2021 © Всі права захищено.
Глухівська міська рада Сумської області