Захист бізнесу від реєстраційного рейдерства: рекомендації Офісу протидії рейдерству Мін'юсту

Заволодіння корпоративними правами чи активами юридичної особи відбувається, як правило, шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань (ЄДР) щодо двох позицій: зміни керівника юридичної особи або складу учасників/засновників.

Щоб убезпечити вашу нерухомість та бізнес від несанкціонованих рейдерських захоплень - скористайтеся сервісом SMS-маяк. Ви зможете контролювати не лише зміни, які відбулися в реєстрі, але і про спроби внести такі зміни.

З метою захисту юридичної особи (особливо, коли йдеться про такі організаційні форми, як ТОВ чи ТДВ) від будь-яких незаконних посягань фахівці радять передбачити в статуті підприємства низку запобіжників, які мінімізують ризики «реєстраційної» рейдерської атаки:

• встановити умову про те, що окремі рішення загальних зборів, наприклад, щодо зміни керівника підприємства, мають підписуватися всіма присутніми учасниками(засновниками), а не тільки головою і секретарем чи головуючим на зборах. Крім того, можна підняти «планку більшості» для прийняття такого рішення: прописати в статуті, що рішення щодо зміни керівника юридичної особи приймається не «простою більшістю», як це передбачено в профільному законодавстві, а одностайно - всіма учасниками товариства, або переважною більшістю їх голосів;
  • прописати, що голова та секретар загальних зборів мають обиратися із числа учасників(засновників) товариства;
  • встановити статутні обмеження для представницьких функцій керівникаі внести відповідні відомості до ЄДР. Особливо важливо це зробити для директорів підприємств, які працюють в аграрній сфері і мають великий земельний банк. У цьому випадку експерти радять передбачити обмеження для директора, скажімо, на розірвання договорів оренди земельних ділянок. Крім того, можна встановити статутне «табу» на видачу директору довіреностей з тих чи інших питань;
  • прописати в статутіумову про необхідність нотаріального посвідчення окремого виду договорів (наприклад, оренди земельних ділянок);
  • передбачити в статуті ТОВ чи ТДВ наступну конструкцію: «відчуження частки в статутному капіталі відбувається на підставі нотаріально посвідченого договору, невід'ємною частиною якого є акт приймання-передачі частки в статутному капіталі, що подається для державної реєстрації». У цьому випадку державна реєстрації зміни складу учасників юридичної особи у зв'язку із відчуженням частки відбуватиметься на підставі акта приймання-передачі частки в статутному капіталі, який міститиме посилання на нотаріально посвідчений договір. Це, за словами фахівців, максимально убезпечить від підробки документів і протиправного заволодіння часткою в статутному капіталі юридичної особи.