ЧАС ВИТРАЧЕНИЙ НА КУРІННЯ – ЧАС ВИТРАЧЕНИЙ НА ПОГІРШЕННЯ ВЛАСНОГО ЖИТТЯ
НІКОТИН - це хімічна речовина, яка природньо зустрічається в рослині тютюну та володіє сильною наркотичною дією. Під час куріння людина вдихає нікотин у легені, де ця речовина всього через кілька секунд всмоктується в кров і доставляється в мозок, призводячи до виникнення залежності. Згодом потреба людини у нікотині постійно і неухильно зростає, що призводить до збільшення споживання тютюну; а споживач тютюну в свою чергу поступово адаптується до певного рівня нікотину і споживає стільки тютюну, скільки необхідно для підтримки його в організмі.
- В усьому світі 1,3 млрд людей вживають тютюнові вироби.
- Щороку від хвороб, спричинених курінням, помирає понад 8 млн людей.
- Куріння будь-яких тютюнових виробів шкодить організму незалежно від дози.
- Вживання тютюнових виробів має згубний вплив на фізичне та психічне здоров’я.
- Куріння спричиняє багато різних захворювань і хвороб, а саме:
- хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), яке включає емфізему легень і хронічний бронхіт;
- онкологічні захворювання різних частин тіла та органів;
- ішемічну хворобу серця, інфаркт та інсульт, захворювання судин;
- остеопороз; катаракту та сліпоту, пародонтози;
- безпліддя тощо.
- Діти, які піддаються пасивному курінню, мають підвищений ризик розвитку синдрому раптової дитячої смерті, гострих респіраторних інфекцій, захворювань середнього вуха, більш важкої астми, респіраторних симптомів і уповільненого росту легень.
Окрім «традиційної» продукції спалювання тютюну (сигарети, сигари, сигарили, сипучий тютюн), є й інші способи вживання тютюну, не спалюючи його. Наприклад:
- жувальний тютюн - це форма висушеного тютюну, яка може бути використана у вигляді прямого або скрученого листя. Люди кладуть це між яснами та щоками або між яснами та губами;
- снюс - різаний тютюн, розсипчастий або в маленьких пакетиках. Як і жувальний тютюн, його кладуть до рота;
- розчинний тютюн. Продається у вигляді смужок, стіків і таблеток для розсмоктування, цей вид тютюну розчиняється в роті, і його не потрібно випльовувати.
Ці види вживання тютюну також викликають рак, особливо порожнини рота та горла, сприяють розвитку пародонтоза та втраті зубів.
Серед користувачів поширена думка, що дим КАЛЬЯНУ значно менш небезпечний, ніж дим сигарет. Але, дослідження показують, що вживання кальяну може бути таким же шкідливим для здоров'я людини, як і куріння сигарет. За годину куріння кальяну користувачі споживають приблизно в 100-200 разів більше диму однієї сигарети. Курці кальяну дещо частіше, ніж звичайні курці, виявляють ознаки захворювання ясен (у 5 разів вище, у порівнянні з 3,8 разів у курців) та в п'ять - шість разів більше мають ризик раку легенів, ніж некурці.
тютюнові вироби електричного нагрівання (ТВЕНи) - нагрівають тютюн без його спалювання. Вони містять нікотин, добавки і можуть бути ароматизовані. Вони відомі як бездимні пристрої для куріння або вироби, що не підпалюють. Не мають ніякого відношення до слова «безпечні».
вейпи (електронні сигарети) – це пристрої для нагрівання рідини, що генерують пару, яку вдихає курець. Вони бувають одноразові та багаторазові. Склад рідини в електронній сигареті може відрізнятися, але, як правило, до складу входять пропіленгліколь ("підсилювач" смаку), гліцерин (необхідний для утворення візуально помітної та відчутної на смак пари) та дистильована вода ("розбавляє" густу суміш пропіленгліколю та гліцерину). Окрім того, до складу електронних сигарет можуть входити нікотин, барвники та різноманітні смакові домішки, яких сьогодні налічують понад 15 тис. Саме наявність нікотину, ароматизаторів та барвників у рідині становить найбільшу загрозу: нікотину – через шкідливий вплив на організм людини та формування залежності, а гліцерину, ароматизаторів та барвників – через те, що багато з них при вдиханні є небезпечними для людини. Окрім того, не поодинокі випадки, коли електронні сигарети вибухали та калічили своїх власників, відомі випадки отруєння рідинами до електронних сигарет.
Кинути курити – найкраще рішення для вашого здоров’я!