ФАКТОР СВОБОДИ. ВІД ЛЮДИНИ ДО СИМВОЛА

5 лютого в міському краєзнавчому музеї відбулася презентація пересувної виставки, створеної Українським інститутом національної пам’яті та Центром дослідження визвольного руху «Фактор свободи. Від людини до символа». Вона присвячена трьом непересічним особистостям української історії: гетьману Івану Мазепі, голові Директорії УНР Симону Петлюрі, голові проводу ОУН Степану Бандері.

Ніхто не народжується бути героєм. Тим паче ˗ ніхто не призначений стати символом.  Стати символом – це не просто здійснити геройський вчинок всупереч страху померти. Це жити, перетворюючи своє існування на міф, який триватиме й після смерті. Це стати водночас об’єктом захоплення для своїх та ціллю для ненависті чужих. І при цьому залишатися людиною, а не кумиром чи страховиськом. Принести у жертву не лише власне існування, відмовившись від звичайних людських втіх, але й спокійне життя близьких.

В різний час, у різних обставинах цей вибір зробили троє українців – Іван Мазепа, Симон Петлюра, Степан Бандера. Їхні біографії різні, але всіх об’єднує ідея свободи, яку вони прагнули здобути для свого народу.

Цілі покоління їхніх послідовників називали мазепинцями, петлюрівцями, бандерівцями. З вуст прихильників і ворогів ці імена звучали однаково пристрасно: перші вкладали в них захоплення і гордість, а другі – страх і ненависть.

А починалося все з рішення звичайної людини, її надзвичайної властивості повторювати це рішення знову і знову, всупереч обставинам, до кінця, до перемоги…

Саме такий зміст вклали автори в своє нове творіння.

Запрошуємо бажаючих відвідати виставку, що експонуватиметься до 13 лютого 2020 року.