Легальна праця - гарантія прав

Офіційне працевлаштування — це не лише вимога законодавства. Це, перш за все, — гарантія прав найманого працівника на стабільну роботу,  заробіток, своєчасну відпустку та соціальні виплати. По-друге, це впевненість роботодавця у своєму робітникові, який з офіційним працевлаштуванням отримує не лише права, але і обов’язки.

Відповідно до ст.43 Конституції України кожна людина має право на працю, тобто, можливість заробляти собі на життя роботою, яку вона вільно обирає, або на яку вільно погоджується.

На сьогодні не поодинокі випадки, коли фізичні особи (роботодавці) не укладають, а наймані працівники не наполягають на укладенні трудових договорів. Тому останнім часом все частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин, тобто «нелегальної» зайнятості. Причому треба зазначити, що від цього страждає насамперед особа, яка погоджується на таку працю.

Чому важливо працювати не по усній домовленості, а бути працевлаштованим офіційно?

Легальна трудова діяльність – це основа соціальної захищеності працюючого населення.

Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників:

- захисту від незаконного звільнення;

- отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця;

- гарантованої виплати  заробітної плати 2 рази на місяць;

- права на щорічну основну відпустку не менше 24 календарних днів; соціальну відпустку з вагітності та пологів; додаткових відпусток передбачених Законом України «Про відпустки»;

- права на оплату листа непрацездатності;

- права не залучатися до наднормових робіт без згоди працівника;

- соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання;

- цілої низки інших прав і соціальних гарантій передбачених чинним трудовим законодавством.

Якщо працівник не уклав трудового договору, а лише усно домовився з роботодавцем, то в разі порушення його прав на оплату праці та інші трудові гарантії важко буде довести свої права навіть у судовому порядку.

Хотілося б, щоб важливість питання легалізації оплати праці знайшла розуміння як серед населення так і серед тих роботодавців, які не поспішають офіційно оформлювати трудові відносини з найманими працівниками та збільшувати рівень заробітної плати своїх працівників.