До уваги мешканців багатоквартирних будинків

з 1 травня 2019 року в повному обсязі введено в дію новий Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 19.11.2017 № 2189-VIII та утратив чинність попередній Закон від 27.06.04 р. № 1875-ІV.

Згідно із згаданим Законом визначено нову класифікацію житлово- комунальних послуг, нову систему взаємовідносин, що виникають у процесі надання та споживання цих послуг, передбачено різні моделі договірних відносин у сфері комунальних послуг, а також визначено особливості укладання, зміни та припинення договорів про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку, змінено підходи до формування тарифів на комунальні послуги та нарахування плати споживачам, запроваджено відповідальність за неналежне виконання договору як для виконавців комунальних послуг, так для споживачів цих послуг.

Більшість положень набули чинності ще торік та на початку цього року (в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком).

А 1 травня 2019 року набули чинності окремі нововведення, які передбачають, що споживачі повинні укласти угоди з надавачами послуг. На боржників, що не сплачуватимуть «комуналку» вчасно, нараховуватимуть ще й пеню.

Закон «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що за рік українці повинні обрати собі постачальників комунальних благ і модель відносин з ними.

Закон передбачає чотири моделі договірних відносин між

споживачами та надавачами комунальних послуг:

- індивідуальний договір квартири, тобто кожен споживач укладає прямі договори з постачальниками послуг (облік наданих послуг гри цьому здійснюється на вході в будинок і на вході у квартиру);

- індивідуальний договір будинку, при якому мешканці будинку

вибирають уповноважену особу для взаємодії з постачальниками послуг (облік наданих послуг здійснюється лише на вході у будинок);

- колективний договір, при якому мешканці будинку вибирають управителя або керуючу компанію, і вже вони за дорученням співвласників укладають договори з виконавцями комунальних послуг;

- ОСББ укладає угоду від імені всіх мешканців будинку.

Обирати, за якою моделлю укладати договори, - право самих співвласників багатоквартирного будинку.

Але відповідно до Закону, електрику й газ компанії постачатимуть споживачам виключно за індивідуальними договорами.

Стосовно решти послуг - опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, вивезення сміття - користувачі зможуть самі обирати, який договір укладати з постачальником - індивідуальний чи колективний.

При цьому різні послуги можуть постачатися за різними моделями: наприклад, одна багатоповерхівка може обрати індивідуальні договори для опалення і колективний договір для водопостачання і водовідведення.

У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали одну з моделей організації договірних відносин та/або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги  з урахуванням таких особливостей:

1) виконавець забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуги встановленим нормативам на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;

2) до плати виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором не включається плата за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги;

3) технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонти внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, здійснюються співвласниками чи залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників.

З вступом в дію Закону в Україні вводиться абонентська плата на деякі послуги ЖКГ, окрім послуг з постачання природного газу та розподілу електричної енергії. Слід зазначити, що Законом не передбачені жодні нові платежі, а тільки вимоги відокремлення із тарифів на комунальні послуги деяких складових, які були до них включені. Таким чином, Закон передбачає відокремлення з тарифів витрат на утримання абонентської служби. Відповідно до Закону плата за абонентське обслуговування - це платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку. На сьогодні розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України, згідно з якою максимальну абонплату визначать за формулою, яка прив’язана до розміру мінімальної зарплати в Україні.

Згідно із статтею 26 Закону у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.

Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.

Слід зазначити, що введення в дію Закону не є підставою для автоматичного нарахування споживачам пені. Нарахування пені у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги може здійснюватися після 1 травня 2019 року виходячи з умов договорів, укладених відповідно до вимог статтей 13-15 Закону. При цьому пеня за несвоєчасне здійснення платежів за комунальні послуги може нараховуватися на ту суму заборгованості, що утвориться з моменту укладення відповідного договору про надання комунальних послуг.

Тож до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг за вимогами і правилами Закону, нарахування плати за комунальні послуги підприємствами тепло-, водопостачання та водовідведення здійснюватиметься відповідно до договорів, укладених до 01.05.2019.

Пеня за послугу з управління багатоквартирним будинком може нараховуватись з моменту укладення договору про надання цієї послуги, але не раніше 01.05.2019.

Відключення комунальних послуг за борги. Законом передбачено право виконавця комунальної послуги обмежити (припинити) її надання конкретному споживачу в багатоквартирному будинку, незалежно від обраної моделі організації договірних відносин.

Тому, навіть при колективному договорі надання послуг можуть бути припинені лише конкретному боржнику.

У Законі визначена процедура припинення надання послуг. Виконавець повинен за 30 днів (щонайменше) попередити боржника про майбутнє відключення, і тим самим дати можливість або погасити борг, або оскаржити правомірність припинення надання послуги.

Також, Законом виконавцям комунальних послуг дозволено припиняти їх надання тим споживачам, які відмовилися укладати договори про надання комунальних послуг. Простими словами, якщо відмовляєшся від договору - то, не потребуєш послуги.

Серед нововведень Закону слід визначити, що відтепер дозволено влаштувати систему індивідуального опалення у квартирі власникам квартир у тих будинках, у яких на дату набрання ним чинності вже не менше половини квартир було відокремлено (відключено) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

Слід зазначити, що в умовах перехідного періоду, а саме в період від моменту введення в дію Закону (з 01.05.2019) до моменту укладання нових договорів про надання комунальних послуг, передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладених до введення в дію нового Закону «Про ЖКП» (тобто, до 01.05.2019) зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними новим Законом.

Такі договори мають бути укладеними між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію нового Закону (до 01.05.2020). закон передбачає, що строк дії договору становитиме один рік. Але так само закон передбачає автоматичну пролонгацію договору щороку на черговий однорічний строк. Таким чином, переукладати договори щороку немає потреби. А от у разі, якщо споживачі вирішать припинити договір, їм достатньо буде за один місяць до його завершення попередити виконавця про відмову від договору.

gerb sm2017 © Всі права захищено.
Глухівська міська рада Сумської області
mishel
ТЕРЕЩЕНКО МІШЕЛЬ

міський голова

41400 Україна, Сумська обл., м.Глухів, вул.Шевченка 6
Tел.: (05444) 2 21 15
Факс.: (05444) 3 27 56