До Всесвітнього дня здоров’я

До Всесвітнього дня здоров’я працівники Глухівської районної бібліотеки провели для студентів Глухівського медичного училища інформ – дос’є «Сон і сновидіння».

 Сон і досі залишається одним із найменш вивчених явищ у психології та фізіології. Під час сну з людським організмом трапляються неймовірні речі, які науковці не в змозі до кінця пояснити. 
 Зі студентами спілкувалась Галина Василівна Мороз, учасниця Всеукраїнської громадської організації «Турбота про літніх в Україні», людина з енциклопедичними знаннями і великим життєвим досвідом. Її розповідь доповнювалась відеоматеріалами. Бібліотекар Ніна Шубнікова підготувала книжкову викладку «Культура сну».

101043
 Галина Мороз привела багато цікавих фактів про сон та сновидіння. Вивченням сну займається наука сомнологія. Доведено, що сон людини складається з декількох циклів. 10% людей «жайворонки» - ті хто рано встають, 20% «сови» - хто пізно лягає, інші 70 відсотків – ті, хто можуть пристосуватися до різних режимів без особливих зусиль.
 Без сну людина здатна прожити 10 днів, тоді як без їжі вона може витримати 14 днів. 
 Цікаво, що надлишковий жир в організмі спалюється саме уві сні, але якщо людина багато спить – то ризикує накопичити шкідливі і зайві рідини у себе і, навіть, може втрачати сили. Брак сну може спричинити депресію, зайву вагу і підвищити ризик інсульту та діабету.
 Багато що залежить від пози в сні. Найшвидше заснути можна лежачи на животі, а найкориснішою позою є спання на лівому боці – протилежною від серця.

101044
 Вважається, що сон після обіду (між 14:00 та 16:00) є дуже корисним. Він сприяє відновленню організму і підвищує творчий потенціал.
 Тривалість сну залежить від віку. До 18 років людина повинна спати не менше як 10 годин, у віці від 19 до 55 – вісім годин, а після 55 років людям достатньо лише шість годин на добу. 
 У світі кожна четверта подружня пара спить порізно.
 Сон - це стан майже повного розслаблення нервової системи, коли у людини починає посилено працювати підсвідомість. 
 Сновидіння також мають велике значення. Їх вивчає наука онейрологія. 
 Сни сняться абсолютно всім – і лише сліпі з народження їх не бачать. Втім, після п'яти хвилин пробудження людина забуває 50% побаченого, а через 10 хвилин – 90%.
 Уві сні ми бачимо обличчя тих людей, яких вже колись зустрічали. Ми можемо їх навіть не пам'ятати.
 Близько 12% людей бачать чорно-білі сни. Раніше цей показник був більший. Все змінилося з приходом кольорового телебачення.
 Зовнішні фактори можуть прямо впливати на наші сновидіння. Наприклад - спів перенесе вас на концерт, а запах їжі до ресторану.
 Тіло людини “паралізовано”, коли вона спить. Наш мозок прагне відключити центри руху і фізичної активності, щоб не нашкодити самому собі, рухаючись уві сні. Тому, різке пробудження може завдати великої шкоди людині.
 Лунатизм, або ж сомнамбулизм може не лише змусити людину ходити під час сну, але й спонукати до якихось дій. 
 Сон – це своєрідна символічна мова, якою наша підсвідомість спілкується з нашою свідомістю. Більшість снів, які ми бачимо, виражають ту або іншу емоцію.
 Сновидіння можуть містити попередження про незначні події в житті і навпаки, мають велику цінність для багатьох людей. Однак особливий інтерес представляють сновидіння, в яких в найдрібніших подробицях передаються прийдешні події.
 Такі сни отримали назву віщих. Широко відомий сон вченого - хіміка Менделєєва Д. І., який ніяк не міг встановить чітку і логічну послідовність для періодичної системи елементів, але одного разу, заснувши після трьох безсонних діб напруженої роботи, хімік побачив уві сні таблицю, а прокинувшись негайно намалював її.
 Президенту Лінкольну наснився сон про похорон якоїсь людини з Білого дому. Поцікавившись, хто це був, Лінкольн почув у відповідь, що ховають вбитого президента. Через десять днів президента застрелили в театрі.
 Часто віщі сни стосуються доль близьких людей, і люди можуть бачити, що сталося з їх рідними. Джулії Сімсон, яка жила на початку минулого століття в Америці, приснився сон, що її дочка пливе до неї на кораблі, але сновидіння показало жінці ще і іншу картину - потопаючий корабель, і йде до дна дочка. На наступний день прийшла звістка про загибель сумно відомого «Титаніка». Серед зниклих пасажирів перебувала і дочка Джулії. 
 Сон з майбутнього в дитинстві бачив і відомий конструктор авіації Ігор Сікорський. Хлопчик уві сні йшов по коридору, підлога якого вібрувала, все було залито м'яким світлом. Через роки, іспитуючи свій черговий літак, Сікорський виявився точно в такій обстановці, яку він бачив колись у своєму дитячому сні.
 Віщі сни бачили композитори Вагнер і Моцарт, винахідник Едісон, вчений Михайло Ломоносов, поет Михайло Лермонтов та інші. 
 Подібних віщих снів незліченна безліч, однак найчастіше вони сняться людям не частіше 1-2 раз в житті. Нова теорія походження віщих снів пов'язує їх зі здатністю людини в стані сну змінювати часові рамки, що призводить до можливості заглянути в минуле або в майбутнє.
 А що б ви робили з додатковими днями вільного часу щорічно, якби не спали? В світі є декілька людей, які зовсім не сплять. В містечку Камінь-Каширський на Волині живе людина, яка не спить уже 27 років. Звуть його Федір Нестерчук. Завжди підтягнутий, рум'яний, пересувається виключно на велосипеді. З ранку до вечора управляється по господарству, а кожну другу ніч заступає на вахту з охорони магазину. Коли ночує вдома, тихенько дивиться телевізор. Раніше, каже, багато читав, але тепер вже очі не ті, швидко втомлюються. Для вивчення цього феномена в гості до Федора Микитовича якось навіть нагрянула наукова експедиція з семи японців з автобусом хитрої апаратури. І вони переконалися, що чоловік не лукавить і бадьорий добу безперервно.
 Студенти медучилища мали можливість подивитись відео про Якова Ціперовіча з Мінська. Ця людина вже майже 40 років не спить взагалі. Крім того, він ще і не старіє. Це сталося після клінічної смерті, реанімації і тижневої коми. Тоді йому було26 років. Спочатку йому було важко жити з безсонням, а потім з'явилося відчуття великої фізичної сили, яка виникала звідкись зсередини. Зникло відчуття втоми. Для Якова час перестав існувати. День і ніч стали неподільні. Життя для Ціперовіча - це один довгий день. Він живе поза часом і вважає, що життя вічне. Однак Якова поки неможливо вважати безсмертним.

Бібліотекар Ніна Шубнікова звернула увагу присутніх на літературу про сон, яка є в фондах Глухівської районної бібліотеки. В двох подарованих читачами журналах «Новая Медицина Тысячелетия» №1 2009 рік є статті про сон і пам’ять та про ритми сну; в журналі «Психология для всех» №8 за 2013 рік стаття про сон і безсоння. Про причини порушення сну, лікування і методи боротьби з безсонням можливо дізнатися, прочитавши статтю в журналі «Будьмо здорові», 2005 рік №2 і газеті «Сумщина» за 6 квітня 2016 року. На цю ж тему є матеріали в підручниках по валеології, екології людини, журналах «Твоё здоровье», книгах відомого американського діяча альтернативної медицини Поля Брегга та Людмили Стрельцової. Розгадати свої сни можна по різних сонниках, які є в читальній залі бібліотеки.

Ніна Шубнікова, завідувач відділом обслуговування Глухівської районної бібліотеки

gerb sm2017 © Всі права захищено.
Глухівська міська рада Сумської області
mishel
ТЕРЕЩЕНКО МІШЕЛЬ

міський голова

41400 Україна, Сумська обл., м.Глухів, вул.Шевченка 6
Tел.: (05444) 2 21 15
Факс.: (05444) 3 27 56