ТУБЕРКУЛЬОЗ: ДІАГНОСТИКА ТА ПРОФІЛАКТИКА

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Туберкульозом можна заразитися при вдиханні повітря, в якому є мікобактерія туберкульозу. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність, насамперед, полягає у тому, що він є стійким до умов навколишнього середовища

Протягом останніх 20-ти років (з 1995-го року) в Україні проголошена епідемія туберкульозу. Це сталось тому, що захворюваність на туберкульоз перевищила епідемічний поріг – 50 випадків на 100 тис. населення. Найвищій рівень захворюваності діагностувався в 2005-му році (84,1 випадків на 100 тис.). За даними ВООЗ в 2017 році захворюваність на туберкульоз в Україні склала 63,9 випадків на 100 тис. населення.

В Україні щорічно на туберкульоз захворює близько 32 тисяч людей та понад 6 тисяч людей помирає.

Захворюваність на туберкульоз серед дітей в Україні складала в останні роки 7,8 – 8,0 на 100 тис. Серед підлітків вона в 3 рази вища ніж у дітей до 14 років і складала в останні роки 28-30 на 100 тис.

Туберкульоз — це соціальне захворювання. Більшість його жертв — безробітні(більше 50% від загальної кількості хворих), алкоголіки (12%) і наркомани (4%). Цей контингент населення не дуже схильний до регулярного прийому ліків (а тривалість лікування складає 6-12 місяців і більше).

В таких умовах має місце висока інфікованість дітей. Тому проводяться заходи для профілактики і раннього виявлення туберкульозу у дітей.

З метою ранньої діагностики туберкульозу у дітей і підлітків щорічно проводиться їх туберкулінодіагностика.

Проба Манту з 2ТО не шкідлива як для здорових людей, так і для осіб з різними соматичними захворюваннями. Тому батькам не потрібно боятися туберкулінодіагностики.

Проба Манту проводиться в кабінетах щеплення здоровим дітям після огляду їх педіатром. Результат проби оцінюється через 72 години. До моменту оцінки результатів не треба мазати місце введення проби зеленкою, перекисом. Не потрібно заклеювати ранку лейкопластиром - під ним шкіра упріває. Не допускайте того, щоб дитина розчісувала «ґудзичок». Пам'ятайте, що неправильний догляд за місцем введення туберкуліну може вплинути на результат проби!!!

Найбільш ефективний профілактичний метод – це щеплення вакциною БЦЖ. На основі «Національного календаря профілактичних щеплень» щеплення роблять при відсутності протипоказань в пологовому будинку, на 3-7 й день життя дитини.

Якщо щеплення вакциною БЦЖ не було проведено в пологовому будинку, його можна провести у будь-якому віці після негативної проби Манту.

Сучасна медицина має достатній арсенал засобів і методів для успішного лікування туберкульозу. За умови своєчасного виявлення, повноцінного лікування  та бажання вилікуватись самого хворого  цю недугу можна побороти.

Пам’ятайте, що попередження, рання діагностика, успішність лікування туберкульозу залежать від вашого ставлення до свого здоров’я, здоров’я рідних, близьких та всіх, хто вас оточує.

Бажаю міцного здоров’я вам і вашим дітям!

Валентина Бондарчук, лікар-педіатр Глухівського КЗ "Центр надання первинної медико-санітарної допомоги".