ПЕРЕВАГИ УКЛАДАННЯ КОЛЕКТИВНОГО ДОГОВОРУ

Відповідно до Закону України «Про колективні договори і угоди» колективний договір укладається на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи. Колективний договір – основа соціального захисту працюючих на підприємствах.

Укладення колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом сприяє:

• узгодженню інтересів найманих працівників і роботодавців;
  • врегулюванню виробничих, трудових і соціально-економічних відносин;
  • вирішенню питань оплати праці;
  • створення безпечних умов праці;
  • наданню допомоги малозабезпеченим, організації оздоровлення;
  • вирішенню трудових спорів та конфліктів.

В колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо:

• нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій );
  • встановлення гарантій, компенсацій, пільг;
  • умов і охорони праці;
  • режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;
  • забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників.

Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.

Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод ( ст.5 Закону України «Про колективні договори і угоди»).

Колективний договір, укладений з дотриманням чинного законодавства і врахуванням реальних можливостей підприємства, сприяє стабільності, високопродуктивній діяльності підприємства, створенню надійної основи для соціального захисту працівників, уникненню трудових конфліктів та інших прав і гарантій, передбачених законодавством.

Стаття 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» передбачає повідомну реєстрацію колективних договорів в органах державної виконавчої влади та в органах місцевого самоврядування.

Рекомендуємо укладати колективні договори на підприємствах, установах та організаціях  як запоруку соціальної стабільності.

В.о.начальника УСЗН                                                                    З. ПОПОВА