ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ І ТРУДОВИХ ВІДНОСИН – СОЦІАЛЬНА ЗАХИЩЕНІСТЬ КОЖНОГО

Коли настає пенсійний вік і потрібно оформляти пенсію, багато хто дізнається, що її розмір є набагато меншим, ніж розраховували, а для декого взагалі втрачено право на призначення. Чому таке відбувається? Що потрібно робити, щоб не потрапити у таку ситуацію?

Сьогодні це питання актуально як ніколи. Адже, якщо людина отримує велику зарплату, це ще не є гарантією високої пенсії: заробітки, з яких не були сплачені страхові внески, не беруться до уваги під час розрахунку пенсії. До того ж для багатьох наших громадян є нормою отримання зарплати в «конвертах». Такий нелегальний заробіток не хвилює пересічного громадянина на початку трудового шляху. Лише з наближенням пенсійного віку виникають думки про легальний розмір заробітної плати, але час вже втрачено.

От і виходить, що начебто працювали, а пенсія маленька.

Також на розмір пенсії впливає страховий стаж. Це період роботи, протягом якого щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, аніж мінімальний страховий внесок. Мінімальний страховий внесок – сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата. З 1 січня 2018 року розмір мінімальної заробітної плати становить 3723 грн. Мінімальний страховий внесок становить 22 % від цієї суми, а саме 819.06 грн. на місяць.

Періоди трудової діяльності до 01 січня 2004 року зараховуються до стажу на підставі записів трудової книжки та додаткових документів. Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий стаж перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і роботи це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.

З 1 січня 2004 року підтвердженням трудової діяльності є відомості про заробітну плату та сплачені внески, що зберігаються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, якщо навіть в трудовій книжці є записи про роботу після 01 січня 2004 року, а внески до Пенсійного фонду не сплачувалися, ні цей період, ні зарплата не будуть враховані при обчисленні пенсії.

Кожному працюючому необхідно, хоча б раз на рік, перевіряти розмір своєї заробітної плати та  відрахування єдиного соціального внеску, які декларує роботодавець,   щоб виключити можливість наявності помилок, неточностей і недостовірності даних та мати впевненість на  одержання справедливо заробленої пенсії.

Автоматизована система персоніфікованого обліку надає можливість кожному працюючому особисто в управлінні Пенсійного фонду України одержати інформацію щодо його нарахованої заробітної плати, щомісячного розміру сплачених внесків до Пенсійного фонду України та страхового стажу.

Сьогодні сучасні інформаційні технології дозволяють спростити таку процедуру. Необхідно лише звернутися до управління Пенсійного фонду та зареєструватися користувачем веб-порталу Пенсійного фонду України, що дозволить переглядати інформацію в реєстрі застрахованих осіб, контролювати свого роботодавця щодо сплати внесків, перевіряти розмір офіційної заробітної плати, наявність позначки про пільговий стаж, період загального страхового стажу тощо. Чекаємо Вас в управлінні за адресою м. Глухів, вул. Києво-Московська, 8.

Світлана Чубун, головний спеціаліст відділу адміністрування, супроводження інформаційних систем, електронних реєстрів та захисту інформації Глухівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області