ПРО СКОРОЧЕННЯ СПОЖИВАННЯ ЕНЕРГОРЕСУРСІВ У БЮДЖЕТНІЙ СФЕРІ ГЛУХОВА

100 країн світу ввели заборону на лампи розжарювання. Україна - ні, але Глухів замислився...

Основа споживання електроенергії в будь якому будинку – це освітлення. Тому, замінивши лампи розжарювання на економні світлодіодні LED-лампи, ми отримуємо можливість значно скоротити своє електроспоживання і, відповідно, зекономити кошти на його оплату.
Використання світлодіодної лампи виходить дешевшим, ніж люмінесцентної, і тим більше – жарівки. Але і вартує вона дорожче. Виникає питання: як часто їх потрібно міняти? Згідно з розрахунками, лампа розжарення (75 Вт) служить 6 місяців, лампу КЛЛ (15 Вт) треба міняти через 5 років і 5 місяців, а ось термін служби світлодіодної лампи (10 Вт) – 16-27 років.
Зокрема, при заміні звичайних лампочок на енергозберігаючі електроспоживання знижується в 5-7 разів (на 75-80%), оскільки їх світлова віддача в середньому в 5 разів більша.
Як результат, отримуємо, що за 5 років лише одна світлодіодна лампа дозволяє зекономити 10 грн., порівняно з люмінесцентною лампою і 565 грн. порівняно з лампою розжарювання. Потрібно також пам’ятати, що тарифи з роками зростають і ціни на лампи також, а тому при використанні діодних ламп економія буде ще більшою.
Дані розрахунків показують, що при роботі ламп 1000 год у рік їх вартість окупиться на другий рік після покупки, тобто коли ще діє гарантійний термін експлуатації.
На сьогодні більш 100 країн світу вже прийняли закони щодо заміни ламп розжарювання на енергоефективні (позначені на карті зеленим кольором). Вони знижують загальне енергоспоживання за рахунок заборони ламп розжарювання, 25 країн (жовтий колір) – знаходяться у процесі прийняття подібного законодавства, а 39 країн (червоний колір) – досі не відмовилися від економічно недоцільних джерел світла.
Україна, навіть маючи розроблений за сприяння ПРООН Законопроект № 3245 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо поліпшення енергоефективності в освітленні)», стоїть осторонь глобальних процесів.

11 1114
Прийняття цього Законопроекту дозволить не лише гармонізувати Закон України «Про енергозбереження» із європейськими профільними Директивами та Регламентами у сфері енергоефективності, але і значно скоротити використання коштів Державного та місцевих бюджетів, передбачених для оплати електроенергії.
Місто Глухів взяло на себе добровільне зобов’язання про здійснення заходів зі скорочення споживання енергоресурсів у бюджетній сфері і відмовитись від закупівлі ламп розжарювання. Тому розпорядженням міського голови від 04.05.18 № 83–ОД «Про здійснення заходів щодо скорочення споживання електричної енергії в бюджетній сфері м. Глухова» заборонено закупівлю ламп розжарювання, люмінесцентних ртутних ламп, які є шкідливими та малоефективними, для усіх бюджетних установ міста, а всі вже наявні такі лампи у разі виходу їх з ладу будуть замінені виключно на енергоефективні світлодіодні LED-лампи (класу енергоефективності «А»).

Інформація підготовлена відділом енергоменеджменту та підтримки підприємництва управління соціально-економічного розвитку міської ради за матеріалами ПРООН і Глобального Екологічного фонду.