В УКРАЇНІ ЗАРЕЄСТРОВАНИЙ СПАЛАХ НА ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А

Епідемії вірусного гепатиту А немає. За даними попереднього повідомлення Центру громадського здоров’я від 5 січня 2018 року зареєстровано спалах вірусного гепатиту А у Миколаєві та області. На даний момент всього захворіло 47 осіб, у тому числі 6 дітей віком до 18 років. Хворі (44 особи) були госпіталізовані. Форма перебігу хвороби у більшості хворих середньої важкості (45 осіб, з них – 5 дітей), важка форма перебігу хвороби спостерігається у 2-х осіб (в тому числі, у 1 дитини). Епідеміологічне розслідування і лабораторні дослідження питної води тривають.

1045 11

За 11 місяців 2017 року в Україні було зареєстровано 29 спалахів вірусного гепатиту А (у 2016 році - 21) у сімейних вогнищах, дитячих організованих колективах, закладах освіти, об’єктах громадського харчування та торгівлі. Спалахи були пов’язані здебільшого з недотриманням заходів профілактики та порушенням протиепідемічного режиму на об’єктах, а також з недотриманням правил особистої гігієни самими хворими.

Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна) — гостре інфекційне, вірусне захворювання, що протікає із загальною інтоксикацією і переважним ураженням печінки. Людина, що страждає прихованою або гострою формою хвороби, виступає в ролі розповсюджувача інфекції. Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни. Інкубаційний період може тривати від 7 до 50 днів ( в середньому 15-45 днів), коли відбувається розмноження інфекції і її адаптація в організмі.

Діагностикою і лікуванням гепатиту А займається лікар-інфекціоніст. Лікування хворих з гепатитом A в більшості випадків проходить в інфекційному відділенні стаціонару. У період синдрому загальної інтоксикації хворим показаний постільний режим і особлива дієта.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А :
- Використовувати для пиття та миття посуду безпечну воду.
- Не використовувати воду з незнайомих джерел водопостачання.
- Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
- Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету, приходу з вулиці.
- Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

При діагностуванні захворювання, необхідно вжити заходів, що перешкоджають передачі вірусу іншим людям. Доцільно ізолювати хворого на умовах карантину. Негайно обстежити і вакцинувати від гепатиту A всіх контактних з хворим осіб. Повторно щеплення слід робити через 6 місяців.

Не займайтеся самолікуванням! При появі перших ознак захворювання терміново зверніться до лікаря!

Завідуюча Глухівського відділу
Сумського лабораторного центру
МОЗ України                                                                                                                               Марина Матвієнко