ЗАХИСТ ПРАВ УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ

Пріоритетом для будь-якої держави має бути дотримання прав і свобод людини. На сьогодні в Україні у зв’язку з проведенням антитерористичної операції та тимчасовою окупацією території України найнеобхіднішим є захист прав учасників АТО та членів їх сімей.

Серед наайактуальніших проблем:

• отримання статусу учасника бойових дій;
  • підстави та порядок отримання пільг для бійців та членів їх сімей;
  • оформлення інвалідності;
  • збереження робочого місця та заробітної плати;
  • відпустка, переведення на іншу службу, звільнення з військової служби;
  • роз’яснення порядку демобілізації;
  • встановлення грошового забезпечення та порядок його оформлення тощо.

В статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців  та членів їх сімей» є вичерпний перелік пільг на які мають право військовослужбовці та члени їх сімей.

Стаття 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначає пільги у сфері медицини та охорони здоров’я, земельних відносин, комунальних послуг тощо, учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них.

Згідно статті 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», статті 119 Кодексу законів про працю України гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації працівникам, що призвані на строкову військову службу, військову службу з а призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) проведення воєнного стану. У разі незаконного звільнення працівника мобілізованого та учасника АТО, він має право звернутися до суду із позовною заявою. Суд не може змінити підстави розірвання трудового договору чи скасувати накази роботодавця, проте може визнати звільнення незаконним і зобов’язати  керівника поновити незаконно звільненого працівника  на роботі.  Відповідно до ст. 237 Кодексу законів про працю України  незаконно звільнений працівник має право вимагати відшкодування моральної шкоди у разі, якщо порушення законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Законом України “Про безоплатну правову допомогу” визначено перелік органів та державних організацій, які надають безоплатну правову допомогу. Безоплатна первинна правова допомога надається органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами приватного права, спеціалізованими установами, що передбачає надання правової інформації, надання консультацій і роз’яснень з правових питань, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру).

Зі своєї сторони ми всі повинні сприяти допомозі та підтримці українських військовослужбовців, які захищають Україну від зовнішньої агресії та тероризму.

Закон України  «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Україна вживає всі можливі заходи для запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.